fbpx
Home Ciekawostki DOBÓR SPRZĘTU DO BADMINTONA
DOBÓR SPRZĘTU DO BADMINTONA

DOBÓR SPRZĘTU DO BADMINTONA

0
0

Masz problem z doborem sprzętu? nie wiesz jakie buty zakupić lub zastanawiasz się czy rakieta powinna być sztywna czy może bardziej elastyczna?

Poniżej odpowiemy na wszystkie pytania nasuwające się podczas doboru sprzętu. Opiszemy krok po kroku na co należy zwracać uwagę, aby zakupiony sprzęt spełniał nasze oczekiwania.

Zacznijmy od tego co jest najważniejsze. Najczęstsze pytanie zadawane przez „świeżych” sympatyków badmintona jest to, kiedy i jaką zakupić swoją prywatną, pierwszą rakietkę? Moja odpowiedz jest zawsze taka sama. Kiedy chcesz 😊, ale doradzam zawsze, aby upewnić się czy” łyknęliśmy już bakcyla na bada”. Otóż ceny rakiet wahają się od 60 zł do 800 zł. Te w przedziale 60 – 150 zł za zwyczaj można wypożyczyć u trenera podczas zajęć, ale jak już chcemy zainwestować parę złoty więcej to dobrze jest mieć pewność, że ten właśnie sport mi się podoba i że rakieta nie będzie leżała na półce tylko będzie użytkowana. Na co zatem zwracamy uwagę przy wyborze rakiety?

  1. Balans – rakieta ze środkiem ciężkości na głowicę będzie dawała nam przewagę w mocnych uderzeniach. Ciężka głowica przy odpowiedniej sile zamachu wygeneruje więcej siły do uderzenia. Ale z ciężką głowicą nasza kontrola uderzeń będzie utrudniona. Rakieta ze środkiem ciężkości przesuniętym w dół w stronę rączki pozwoli na większą kontrolę, lepsze czucie uderzenia, ale zabierze trochę siły z mocnych uderzeń. Im niżej środek ciężkości będzie przesunięty tym łatwiej nam będzie operować rakietą i generować szybkość a nie siłę.
  2. Sztywność rakiety – rakiety mogą mieć różną elastyczność. Te miękkie – elastyczne będą więcej pracowały dla nas podczas zagrania, szaft rakiety pomoże nam w uderzeniach. Natomiast sztywne rakiety będą bardziej wymagające przy uderzeniach. W większości przypadków sztywne rakiety pozwolą na mocniejsze zagrania pod warunkiem, że technika uderzenia będzie na wysokim poziomie.
  3. Rozmiar rączki – można stwierdzić, że rozmiar powinien być dopasowany do dłoni zawodnika, ale warto zwrócić uwagę na to, że ma to również przełożenie na wagę rakiety. Rozmiar rączki nie powinien ograniczać nas w manewrowaniu rakietą przy zmianie uchwytów
  4. Sweet spot – pod tą nazwą kryje się powierzchnia naciągu która pozwoli na czyste uderzenia. Im większy sweet spot na rakiecie tym łatwiej i wygodniej będzie nam się grało. Im mniejszy sweet spot tym ciężej będzie nam osiągnąć czyste uderzenia. Mały sweet spot zastosowany jest zazwyczaj w najwyższych modelach rakiet po to, aby osiągnąć dużą siłę i szybkość w uderzeniu lotki.

Zróbmy kilka mieszanych przykładów …

Rakieta z balansem na głowicy (head heavy) sztywna z małym sweet spotem – z pewnością nasze smecze będą zagrywane bardzo mocno, ale …. No właśnie i teraz bardzo istotna informacja. Takie parametry przeznaczone są dla zaawansowanych zawodników. Ciężka głowica będzie bardzo angażować mięśnie naramienne i mięśnie przedramienia. Jeśli w naszym przypadku te mięśnie nie są wyćwiczone to o kontuzję nie będzie trudno. Sztywność rakiety nie będzie nam pomagała przy uderzeniach a co za tym idzie, więcej będziemy musieli włożyć pracy ramienia w nasze uderzenia. Czy jesteśmy na to gotowi?

Kolejny przykład

Rakieta ze środkiem ciężkości pod głowicą średnio elastyczna z dużym sweep spotem – Smecz może nie będzie bił rekordów, ale w dalszym ciągu będzie mocny, elastyczność pomoże nam w uderzeniach a środek ciężkości przyczyni się do zwiększenia kontroli uderzenia i ułatwi nam manewrowanie rakietą. Łatwiej będzie uzyskać czyste uderzenie.

W miarę opanowania techniki uderzeń i nabywania doświadczenia w grze powyższe parametry są absolutnie indywidualną kwestią. Natomiast jeśli wystąpi jakaś dolegliwość w ramieniu trzymającym rakietę pierwsze co powinniśmy sprawdzić czy dobrze dobraliśmy nasz sprzęt.

W większości przypadków na kortach treningowych trenerzy dysponują rakietami testowymi więc zanim dokonacie wyboru dobrze jest sobie kilka razy uderzyć danym modelem i wówczas podjąć decyzję o zakupie.

Poniżej przedstawiamy charakterystykę wiodących linii rakiet marki Yonex

Grafika przedstawiająca rozmieszczenie linii rakiet marki Yonex

Astrox – rakieta zaprojektowana do bardzo agresywnej gry. System generowania siły i szybkości uderzenia rozpoczyna się w rączce i kolejno przechodzi przez szaft, połączenie z głowicą i oddaje ogromny wkład w uderzenie. W astroxie zastosowane są systemy stabilizujące rakietę po każdym uderzeniu co pozwala na uzyskanie dużej kontroli.

Grafika rozmieszczenia rakiet z linii ASTROX

Nanoflare – rakieta łączy ze sobą kilka cech. Lekka głowica, która pozwala na dużą kontrolę i sprawne manewrowanie a za razem technologia nanoflare, która również zwiększa siłę uderzenia i sprężystość podczas zamachu. To połączenie daje nam pierwszy model rakiety, który bez obciążenia głowicy generuje siłę w uderzeniu.

Grafika rozmieszczenia rakiet z linii NANOFLARE

Duora – ten model łączy w sobie najbardziej kontrastujące profile rakiet. Dzięki połączeniu dwóch ram otrzymujemy wszechstronne połączenie mocy, prędkości i kontroli. Wykorzystanie systemu Nanometric DR pozwolił na zastosowanie grafitu o 60% lżejszego od konwencjonalnego materiału co dało efekt szybkiego uderzenia z utrzymaniem kontroli lotki

Grafika rozmieszczenia rakiet z linii DUORA

Voltric – ta seria rakiet uwolni potężne uderzenie. Ciężkie rakiety z serii voltric zaczyna się od systemu TRI Voltage System zrównoważona budowa i ciężka głowica, giętkość szaftu i aerodynamika ramy stanowią jeden kompleksowy system. Górna rama zbudowana jest z Black Micro Core sztywnego materiału o wysokiej giętkości, który tłumi wibracje i zapewnia bezpieczne i solidne odczucie nawet przy najmocniejszych uderzeniach.

Grafika rozmieszczenia rakiet z linii VOLTRIC

Nanoray – Lekka i szybka dominacja na boisku. Elegancka i aerodynamiczna konstrukcja oraz lekka rama stworzone zostało po to aby dostarczyć nieskończonej prędkości w grze. Dominująca moc wynika z zastosowania X – Fullerene system, który generuje poprzez szaft rakiety bardzo dużą repulsywność do uderzenia.

Grafika rozmieszczenia rakiet z linii NANORAY

Podsumowując, wybór rakiety jest czymś bardzo indywidualnym. Mam nadzieję że powyższe informacje zobrazowały i ułatwiły wam dokonywanie wyboru. Zachęcam do odwiedzania sklepu internetowego Yonex.pl

Mój wybór to Astrox 77 – blue polecam

Jaroslaw Suwala Trener i szkoleniowiec z 13 letnim doświadczeniem na poziomie podstawowym jak również i zaawansowanym w kraju i za granicą. Certyfikowany szkoleniami BWF i UK. Uczestnik licznych warsztatów i szkoleń tematycznych z zakresu badmintona.